Przejdź do głównej treści

Początki naszego koła sięgają roku 2008, kiedy to grupa studentów związanych z Zakładami Neuroanatomii oraz Neurofizjologii i Chronobiologii, wspieranych przez prof. Mariana Lewandowskiego, zorganizowała I Ogólnopolską Neurokonferencję Studencką „NEURONUS". Ideą, która im towarzyszyła, było umożliwienie młodym naukowcom prezentacji wyników własnych badań, często po raz pierwszy w karierze, a także stworzenie przestrzeni do integracji osób zafascynowanych różnymi gałęziami neuronauki. Pierwsza edycja, której organizację koordynował Konrad Juczewski, zgromadziła ponad 130 osób i potwierdziła, że do tej pory brakowało wydarzenia dedykowanego młodym pasjonatom neuroscience, umożliwiającego im wkroczenie w poważny świat nauki w przyjaznej atmosferze. Kolejne konferencje - pod przewodnictwem Katarzyny Pietrajtis w 2009 i Bartosza Kuli w 2010 - cieszyły się coraz większą popularnością, dlatego postanowiono pójść o krok dalej i zorganizować wydarzenie międzynarodowe. W 2010 roku Komitet Organizacyjny na czele z Adamem Tomczakiem uzyskał wsparcie i patronat The International Brain Research Organisation (IBRO) i w kwietniu 2011 roku odbyło się Neuronus 2011 IBRO Young Neuroscience Forum. Przełom nastąpił jednak w 2012, kiedy to doszło do fuzji Ogólnopolskiej Neurokonferencji Studenckiej „NEURONUS" i organizowanych przez Zakład Psychofizjologii Instytutu Psychologii UJ pod auspicjami The International Research Universities Network (IRUN) Krakow Workshop on Psychophysiology, dając początek Neuronus IBRO & IRUN Neuroscience Forum. Nawiązano wtedy także współpracę z działającym przy Katedrze Neurologii UJ CM Studenckim Naukowym Kołem Neurologicznym, co pozwoliło na zorganizowanie sesji stricte poświęconej klinicznym aspektom neuroscience. Sukces tamtej edycji przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania – uczestniczyło w niej ponad 450 osób afiliowanych w 15 krajach świata, a trud włożony w jej przygotowanie został nagrodzony wyróżnieniem w Ogólnopolskim Konkursie „StRuNa", w kategorii „Konferencja Roku 2012". Od tego momentu konferencja Neuronus na dobre zapisała się w kalendarzu europejskich wydarzeń naukowych, jako platforma komunikacji pomiędzy badaczami z różnych europejskich ośrodków - tymi uznanymi, jak i stojącymi dopiero u progu kariery, umożliwiając jednocześnie młodym adeptom neuronauk poszerzenie swojej wiedzy, zapoznania się z najnowszymi trendami badawczymi oraz spojrzenia na inne aspekty funkcjonowania układu nerwowego.

Organizowana przez pasjonatów dbających o każdy szczegół dla pasjonatów neuronauki, w centrum jednego z najstarszych i najpiękniejszych miast w Polsce, ze znakomitymi wykładowcami, będącymi liderami w swoich dziedzinach, ze specjalnymi sesjami, z troską o najwyższy poziom naukowy, a jednocześnie będąc łatwo dostępna dla studentów - wszystko to sprawia, że każdego roku konferencja odnosi ogromny sukces.

Przez lata 2008 do 2022 nasza konferencja zmieniała się i rozrastała. Wyjątkowa atmosfera sprawia, że wiele osób wraca tu co rok. Dlatego serdecznie zapraszamy wszystkich miłośników neuronauk i tych, którzy mogą pochwalić się już pewnymi osiągnięciami, jak i tych dopiero stawiających pierwsze kroki w tej niezwykle fascynującej gałęzi nauki, na Neuronus Neuroscience Forum, które odbędzie się w dniach 25-27 kwietnia 2024, w murach Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego. Informacje o konferencji można znaleźć na jej stronie, jak i na fanpage'u na facebook'u.

 

O konferencji, jej idei i historii można dowiedzieć się także na wikipedii.

 

fot. Marta Hereta